تبلیغات
سیاه قلم - آموزش ابتدایی سیاه قلم

آموزش ابتدایی سیاه قلم

شنبه 21 خرداد 1390 12:14 ب.ظ

نویسنده : roozbeh shirvani
ارسال شده در: آموزش ابتدایی سیاه قلم ،
وسایل مورد نیاز(فعلا): مداد ADEL B7 - کاغذ A4 - تراش

قبل از شروع تمرینات ذکر چند نکته لازمه که باید اونها رو همیشه در طی تمرینات و نقاشی هاتون به کار بگیرید.
در اینجا امکان توضیحات اضافی نیست پس دقت کنید تمام جملات مهم هستند.

1- طریقه به دست گرفتن مداد هنگام سایه زدن (شکل 1 و 4)2- تراشیدن به موقع: مداد همیشه باید نوکش تیز باشه

3- رعایت قانون پرگار: قانون پرگار یعنی اینکه دست مثل پرگار عمل میکنه یعنی تمام منحنی ها و سایه های انحنا دار باید به سمت دست کشیده شود.مچ دست کار سوزن پرگار را انجام میدهد و نوک مداد هم همون نوک پرگاره. (شکل 2)

4- همیشه باید نوک تیرگی به سمت قسمت تاریک باشه.اگر مثلا تیرگی زیر چشم باشه باید کاغذ را 180 درجه بچرخانیم و بعد سایه بزنیم.


سایه روشن

باید مثل شکل 3 چند مربع به اندازه تقریبا 1 سانتی متر(نمیخواد گوشه هاش خیلی دقیق و صاف بشه اندازه تقریبیه) سایه بزنید از روشن ترین صورت ممکن و کمکم تاریک میشه تا به تیره ترین صورت ممکن برسه.
تقریبا 8 مربع خوبه.برای کشیدن روشن ترینش دقت کنید که مداد فقط باید کاغذ رو لمس کنه و هیچ فشاری از طریق اون به کاغذ وارد نکنید.در مربع بعدی کمی فشار, خیلی کم روی کاغذ و همینطور الی اخر.. وقتی به مربع اخر رسیدید مداد رو اونقدر فشار بدید تا نوکش بشکنه! تیره تیره. هنگام سایه زدن باید کل مغزی مداد روی کاغذ باشه نه فقط نوک مداد
نکته: سعی کنید سایه ها یکدست باشه یعنی رگه های سفیدی توش کم باشه. اگه بار اول نشد اشکال نداره با تمرین بیشتر دستتون راه می افته. به نظر آسون میاد ولی به خاطر سادگیش ازش نگذرید و حتما انجامش بدید. با این کار دستتون با اندازه فشار مداد اشنا میشه.

در تمرینتون تو یه صفحه از یک سمت شروع کنید و ستون اول رو تمرین کنید. و ستونی یا به صورت افقی(هر جور دوست دارید) صفحه را پر کنید (در مصرف کاغذ هم صرفه جویی میشه )

این صورت است که تمرین 1 را به صورت پیوسته انجام میدهیم.مانند عکس شماره 5
از بالا به پایین جهت سایه زدن شماست. با حرکت آرام مداد به چپ و راست حرکت داده میشود و بعد به صورت میلیمتری به پایین حرکت میکنید و همزمان فشار مداد روی کاغذ را کاهش میدهید.
باید سعی کنید هیچ مرزی بین سایه ها ایجاد نشود یعنی تغییر رنگ به صورت محو ایجاد شود و به قول خودمانی هیچ خط تابلویی روی کار ایجاد نشود. اگر خطی مرزی به وجود آمد مداد را از روی کاغذ برداشته از بالا تر از خط مرزی ایجاد شده باز سایه میزنیم و یک پوششی روی آن ایجاد میکنیم و به طرف پایین می آییم تا خط محو شود.
در هنگام سایه زدن های دوباره , مداد را نچرخانید چون باید چوبه سر آن هم تیره شود.چون قسمت تحتانی سایه که کمرنگ است فقط توسط چوبه سیاه شده ایجاد میشود و احتیاجی به نوک مداد ندارد.به این صورت است که کار یکدست و محو میشود.
نکته: کل مغذی و چوبه سر مداد باید روی کاغذ قرار بگیرد و مغذی و چوبه را روی کاغذ بخوابانید و خیلی نرم و با حوصله کار کنید.با آرامشدیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: شنبه 21 خرداد 1390 12:16 ب.ظ